Stap in de wereld van de kleine kabouter Kik. Ontdek alles over zijn huis, woonomgeving, kleding, familie, huisdieren, hobby’s en die van jezelf!
In dit project voor zo’n 4 weken staan de kinderen centraal. Hun namen, lengtes, hobby’s, woonplaatsen, lievelingseten en hun taal, alles komt in dit project aan bod. Tegelijkertijd maken de kinderen kennis met het leven van kabouter Kik. Dit project, geschreven bij ‘Het Kabouterboek‘ van Loes Riphagen, bevat activiteiten voor taal, rekenen, muziek, drama, creativiteit, spel en beweging, gezondheid en hygiëne en de sociaal-emotionele ontwikkeling.
*** Let op! De aankoop van deze digitale download geeft standaard gebruiksrecht voor slechts één persoon / individuele leerkracht of één klas binnen een school. Gebruik je het materiaal in meerdere klassen op school? Dan dien je meerdere licenties aan te schaffen. Het aantal benodigde licenties kun je selecteren voordat je het product in je winkelmand plaatst. Digitale Kleuteruniversiteit materialen mogen zonder geldige licentie niet worden gedeeld, zie ook onze gebruiksvoorwaarden.
Van de auteur
Stap in de wereld van de kleine kabouter Kik. Ontdek alles over zijn huis, woonomgeving, kleding, familie, huisdieren, hobby’s en die van jezelf!
Hoe leuk is een kabouterthema in de kleutergroep?! Loes Riphagen maakte een nieuw, fantasierijk prentenboek waarin je álles over kabouters leert: Het Kabouterboek.
Wist jij dat ze speciale kabouteringangen hebben om in hun huis te komen? Dat ze zich vermommen als ze op pad gaan? Dat ze zo groot zijn als zes snoepjes op elkaar? Dat het onbeleeft is om bij een kabouter onder de muts te kijken en dat ze huisbeesten hebben die hen helpen met kleine klusjes? In Het Kabouterboek leer je het allemaal. De kleine kabouter Kik neemt de kinderen mee en geeft ze een kijkje in zijn leven. Hier zijn we met dit project op aangehaakt door een kijkje in het leven van de kinderen zelf te nemen. Zo ontstond het thema: Dit ben ik!
Dit project bevat activiteiten voor taal, rekenen, muziek, drama, creativiteit, spel en beweging, gezondheid en hygiëne en de sociaal emotionele ontwikkeling. De kinderen schrijven hun eigen naam, benoemen hun lichaamsdelen, meten hun lengte, verkennen hun leefomgeving, herkennen emoties bij zichzelf en anderen, vertellen over hun hobby’s en nog veel meer.
Bij de start van het project ontdekken de kinderen een kabouter in het lokaal. Dit blijkt Kik te zijn. Kik wil de kinderen graag over zijn leven vertellen. De eerste pagina’s in Het Kabouterboek worden bekeken.
Rode draad:Â
Geef Kik na de startactiviteit een plek op een lege tafel. Dit wordt de speeltafel. Na elke activiteit komt hier iets passends bij dat iets vertelt over het leven van Kik én waar de kinderen mee kunnen spelen. Zo wordt zijn leefomgeving steeds rijker. Bij elke activiteit wordt aangegeven wat er op de speeltafel bij komt. Dit zijn: een naamkaart van Kik, spiegel, meetlint, gevoelskaarten (bijlage 3), legoraam of smalle koker, doos, enkele kabouters, kleine kledingstukken, kunststof insect, glittersliert, -lint of -veter, poppenhuismeubels, paperclip, gebarentaal (bijlage 13), klaslokaal (bijlage 15), levensmiddelen, tandenborstel.
Tip! Het is fijn om enkele kabouters te hebben waar de kinderen mee kunnen spelen. Beschilder peg dolls of houten pionnen, haak de kabouters of maak ze van wc-rollen.
Voorin het project vind je een handig lesrooster. Dit is voor vier weken ingevuld en naar eigen inzicht aan te passen naar drie weken. Op de materialenkaart zie je welk materiaal je voor elke activiteit nodig hebt. Wanneer je een bijlage nodig hebt, wordt dat bij de activiteit onder het kopje ‘benodigdheden’ vermeld. Druk de bijlage af, knip de afbeeldingen uit en lamineer deze indien nodig.
Lesdoelen
Download hier de lesdoelen van dit project.
Boek nodig?
Koop het bijbehorende boek rechtstreeks bij onze partner Leesvink:
juf Evelyn –
Ik heb dit schooljaar getwijfeld of ik met dit project het schooljaar wilde starten of rond de herfst wilde gaan inzetten. Ik heb er voor gekozen om hem tijdens het thema herfst in te zetten en dat was prima.
Het boek over kabouter Kik is echt geweldig. De kinderen raakten niet uitgekeken in het boek. Het project sloot goed aan en was een succes in de klas. Kabouter Kik is nog regelmatig onderwerp van het gesprek in de klas.
Elke keer als we buiten waren of in de school werden er holletjes gezocht van kabouters. De kinderen hoorden/ zagen regelmatig kabouter Kik en alle leerkracht en kinderen uit de andere groepen werden meegenomen in het verhaal door de kinderen. De betrokkenheid was enorm. De activiteiten waren goed aan te passen aan de verschillende niveaus. We leerden alles over kabouter Kik, maar ook over elkaar. Ik weet zeker dat ik dit project nog vaker ga doen!
estermonnereau –
Ik begon het schooljaar tijdens de gouden weken met dit project. Een prachtige manier om van alles over elkaar te weten te komen.
Het kabouterboek van Loes Riphagen is geweldig. Zowel het boek als het project viel bij iedereen in de smaak. De kinderen leefden enorm mee met kabouter Kik en zijn familie.
De activiteit waarbij we op zoek gingen naar kabouteringangen in en rond de school gaf een geweldige start aan het project. De kinderen zagen overal ingangen en sporen van kabouters. Toen er ook nog een kabouter in de gang bleek te wonen (dat was natuurlijk Kik volgens de kinderen) kon het helemaal niet meer stuk.
Het poppenhuis werd ingericht als kabouterhuis en speeltafel. Na iedere les werd er weer iets toegevoegd aan het spel bij het kabouterhuis en zag ik de doelen uit de les terugkomen in het spel van de kinderen.
De betrokkenheid bij dit project was enorm!
De allerleukste les was de afsluitende activiteit waarbij de kinderen zich gingen vermommen zoals kabouters dat doen. Wat een hilariteit!
Ik vond het mooi om te zien dat we het over kabouters hadden en erg meeleefden met Kik en zijn avonturen, maar stiekem ook van alles over elkaar te weten kwamen, waar we wonen, wie onze familie is, wat we eten, wat voor kleding we dragen en wat we doen in onze vrije tijd. We vonden verschillen en ook overeenkomsten.
Dit project is een echte aanrader. Vooral goed te gebruiken tijdens de gouden of zilveren weken. Maar zeker ook op een ander moment van het jaar.
Chantal Groeneveld –
Dit project heb ik uitgevoerd bij de start van het schooljaar. Het project heb ik geïntroduceerd bij de kinderen en vrijwel direct was iedereen fan van Kik. In het project zitten veel verschillende soorten activiteiten die heel wisselende doelen aan bod laten komen. Het aanpassen van de lessen naar het niveau van de leerlingen in je klas, is in dit project makkelijk te doen. Er staan veel verschillende ideeën in voor de verschillende fases waar de kinderen in zitten.
Het project heeft bij de kinderen erg geleefd, elke keer als er op de thematafel iets veranderd was (n.a.v. een les van die dag), waren de kinderen benieuwd wat er ging gebeuren en hoe ze het huis van Kik verder konden inrichten.
Een echt groot succes was de voordeurbingo uit het project! De kinderen genoten van elke voordeur die voorbij kwam op het digibord, afwachtend tot wanneer die van hen er ‘eindelijk’ was. Of je op deze manier betrokkenheid hebt? Absoluut!
Dit project is echt een aanrader als je het met de kinderen wilt hebben over wie ze zijn, wie hun familieleden zijn, maar ook om van elkaar te leren dat het niet overal en bij iedereen hetzelfde is. Een prachtig project voor de start van het schooljaar, waar je altijd naar toe terug kunt pakken.